Mennyit tartózkodhat a gyermek képernyő előtt?
Koleszár Ágnes addiktológus jegyzete

Rendkívül aktuális erről a témáról beszélnünk, hiszen az online oktatás, homeoffice vette át a helyét az eddigi megszokott életünknek. Az iskola és a munka világa leültet minket a monitor elé és a szabadidő eltöltése a fizikai világban korlátolt.
A gyerekek nem tudják, hogy hogyan osszák be a számítógép előtt töltött idejüket, és nincsenek tisztába a függőség fogalmával és kockázataival. A döntést a szülő (törvényes képviselő) a gyermekkel folytatott párbeszéd alapján hozza meg, de érdemes figyelembe venni a szakemberek ajánlását, akkor is, ha a szakértők véleménye megoszlik és nincs hivatalos álláspont a témában.
A WHO ajánlása szerint:
- 2 éves kor alatt ne legyen a gyerek képernyő előtt,
- 2-5 éves kor között is maximum 1 órát, szülői felügyelet mellett
- elalvás előtt egy órával még az idősebb gyerekek, serdülők se legyenek képernyő előtt, mivel ez az elalvást és az alvás minőségét is befolyásolhatja.
A Nemzeti Egészségügyi Intézet tanácsa szerint a gyermekeknek napi két-három órára kell korlátozni a képernyő előtt töltött időt.
Ajánlható, hogy naponta egy óránál huzamosabb időt ne töltsenek a gép előtt és a számítógép képernyője után ne üljenek át a televízió képernyője vagy egyéb kütyü elé!
A legtöbb gyermek az ajánlott idő többszörösét tölti a képernyő előtt, ami a szülőkben aggodalmat, feszültséget generál.
Mit tehetünk?
- A gyermekek elsősorban a szülői példából tanulnak. Ezért nagyon kedvező lenne a fejlődésük szempontjából, ha a szülők is csak alkalomszerűen, és nem válogatás nélkül, állandóan használnák kedvenc digitális eszközüket.
- Világos szabályokat kell felállítani a családban a digitális világra vonatkozóan, melyeket jó, ha le is írunk, és együtt többször átbeszélünk a gyerekekkel. Sokat segíthet, ha ezt a listát kitesszük a gyermek szobájába.
- A szabályok legyenek egyértelműek és ügyeljünk azok betartására, hogy mikor, melyik eszközt, mennyi ideig szabad használni.
- A szabályok legyenek életszerűek, betarthatóak, olyat kérjünk, amit mi is betudnánk tartani.
- A hirtelen radikális intézkedések annak ellenére, hogy nagy a kísértés a számítógépes játék teljes betiltására, és a számítógép lakásból való azonnali eltávolítására nem javasoltak. Egy ilyen intézkedés impulzív, agresszív reakciókat válthat ki a gyermekből.
Mi történik, ha gyermek több időt tölt a képernyő előtt, mint az egészséges lenne?
Ne feledjük, hogy az online térben történő idő megnövekedésével párhuzamos, azzal arányban nőhet az egészségügyi-, pszichés problémák lehetősége is.
Egészségügyi hatások
- Az “elektromos kütyük” a gyerekeket szinte lecövekelik a gép elé, a mozgáshiány gyorsítja a civilizációs betegségek kialakulását: elhízás, a magas vérnyomás.
- A feszült figyelemmel, a kényszeres, görcsös testtartásban, előrehajló nyakkal nézett monitor miatt gyakran izomgörcsök, nyakmerevség, vállfájás, hányingerrel kísért, halántéktáji tenziós vagy migrénes fejfájás alakulhat ki.
- A pislogás nélküli koncentrált figyelem szemszárazságot, kötőhártya-gyulladást okozhat, átmeneti látásromlás, homályos látás és szúró, égő érzés, szemfájdalom kíséretében.
- Alváshiány: A képernyő kék fénye és a testmozgás hiánya rontja az alvásminőséget, aminek következményei lesznek a gyerek viselkedésében, tanulmányi előremenetelében és egészségi állapotában is.
- Kézfájdalom: A sok sms-ezés és videojátékozás ismétlődő ujj- és kézmozdulatokkal jár, ami megterhelő az ízületek és inak számára, gyakori fájdalmat okoz.
- a számítógép használat zárt térben történik, ami növeli az elektroszmogot, ez minden tekintetben egészségtelen környezetet teremt.
Pszichés hatások
- Felborul a napi életritmus: az evés, az alvás, a tanulás teljesen rapszodikussá válik, esetleg csak reggel „veszik észre”, hogy nem aludtak.
- A gyerekkel már nehéz kommunikálni, szinte reménytelen elcsábítani őt a géptől.
- A lövöldözős-gyilkolászós számítógépes játékok állandóan magas adrenalinszintet okoznak.
- Kialakulhat az internet-, számítógépfüggőség, ami a viselkedési függőség egy formája – az internetfüggők az internet, vagy más online eszközök használatától függenek, és ezzel próbálnak védekezni a stressz, illetve az élet egyéb nehézségei ellen.
- elvonási tünetek jelenhetnek meg: a düh, a feszültség, és a depresszió, amikor az internet vagy a gép éppen nem elérhető. Ezek a tünetek unalomnak, kedvtelenségnek, letörtségnek, vagy idegességnek is érzékelhetők.
Koleszár Ágnes
PROMISE Egyesület
Forrás: